MANAGEMENT
Kryzys zmienił rynek pracy w transporcie
Jeszcze kilka miesięcy temu, właściciele firm transportowych, jako główny problem prowadzenia swojej działalności gospodarczej podawali niedobór kierowców. Teraz jest inaczej. Kryzys całkowicie odmienił rynek pracy w tym sektorze. Zmniejszająca się liczba firm przewozowych plus redukcja flot w wielu przedsiębiorstwach sprawiły, że rynek pracownika zmienia się w rynek pracodawcy.
Data publikacji: 01.07.2024
Data aktualizacji: 01.07.2024
Podziel się:

Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, ponad połowa przewoźników twierdzi już, że nie ma problemów ze znalezieniem kierowców na rynku.
Mniejszy popyt na usługi transportowe przełożył się na rynek pracy dla kierowców. Z badania PITD wynika, że liczba respondentów, którzy uważali, że nie mogą znaleźć odpowiedniego kandydata w ostatnim roku zmniejszyła się o 19 punktów procentowych (25 proc. w 2023 r. w porównaniu do 44 proc. w 2022 r.). Więcej jest zaś kierowców, którzy muszą dłużej szukać nowego zajęcia.
Przewoźnicy, którzy chcą utrzymać swoje finanse w ryzach, niekiedy skłaniają się ku ograniczaniu miejsc pracy, reagując w ten sposób na niepewne czasy. Jak wynika z raportu PITD, 44 proc. badanych nie ma trudności z rotacją kierowców w firmie, a 39 proc. twierdzi, że jest ona widoczna, ale nie utrudnia funkcjonowania firmy. TP
Źródło: www.pspdgdynia.pl
Fot. Pixabay
Zobacz również