Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Elektroniczny list przewozowy w UE z 2-letnim opóźnieniem

ZARZĄDZANIE

Elektroniczny list przewozowy w UE z 2-letnim opóźnieniem

Wdrażanie kluczowego rozporządzenia dla wprowadzenia w Unii Europejskiej elektronicznego listu przewozowego – eFTI – natrafia na poważne opóźnienia. Pierwotnie zakładano, że pierwsze platformy do wymiany informacji zaczną działać w październiku 2024 r., a inspekcje transportu drogowego będą miały obowiązek uwzględniać elektroniczne listy przewozowe najpóźniej od sierpnia 2025 r. Jednak już wiemy, że tak się nie stanie. Elektroniczne listy przewozowe (eCMR) mają za zadanie uprościć i zdigitalizować procesy logistyczne, eliminując papierowe dokumenty.


Data publikacji: 10.02.2025

Data aktualizacji: 10.02.2025

Podziel się:

Choć pełne zastosowanie przepisów ma nastąpić dopiero w lipcu 2027 r., to już teraz widać, że prace legislacyjne ruszyły do przodu. Pod koniec 2024 r. roku pojawił się także projekt zmian, m.in. w ustawie o transporcie drogowym, który porusza tematykę korzystania z elektronicznych listów przewozowych w Polsce.

W Polsce wciąż brakuje prawnych regulacji pozwalających na realizację transportu z wykorzystaniem elektronicznych dokumentów przewozowych. Obecnie obowiązujące przepisy wymagają, aby podczas kontroli drogowej kierowcy posługiwali się papierowymi dokumentami przewozowymi. Jednak pod koniec 2024 r. Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, który ma umożliwić korzystanie z elektronicznych dokumentów przewozowych i to bez konieczności stosowania podpisu elektronicznego.

– Może to przyspieszyć wprowadzenie elektronicznych listów przewozowych w Polsce, które w znacznym stopniu ułatwią funkcjonowanie firm transportowych. Choć branżę TSL czekają jeszcze prace legislacyjne, to widać wyraźny postęp w tym temacie. Brak wymogu podpisu elektronicznego (względem poprzednich propozycji zmian) może znacząco ułatwić wdrożenie rozwiązania, ale kluczowe będzie tempo legislacji i przygotowanie odpowiednich systemów IT. Warto dodać, że kroki w kierunku elektronizacji dokumentów są także efektem działań, m.in. polskiego forum eCMR, którego członkiem jest Inelo – komentuje Mateusz Włoch z Inelo. GH

 

Źródło: www.inelo.pl

 

Fot. Pixabay

Zobacz również


Przeczytaj