FINANSE
Faktura, czy nota księgowa do rozliczenia wydatków i diet pracownika?
Na łamach portalu www.prawo.pl czytamy, że sytuacja, w której to podatnicy muszą odpowiedzieć sobie na pytanie: „faktura czy nota”, nie jest rzadka w obliczu prowadzonej działalności gospodarczej. Aby odróżnić te dwie okoliczności trzeba pamiętać o kilku zasadach. Czasami jednak możliwe jest rozliczenie wydatków w oparciu o notę.
Data publikacji: 07.12.2021
Data aktualizacji: 16.10.2023
Podziel się:

Wątpliwości dotyczą m.in. przypadku próby stwierdzenia, kiedy mamy do czynienia z refakturowaniem i de facto sprzedażą (czynnością opodatkowaną VAT), a kiedy z czynnością pozostającą poza regulacjami ustawy o VAT, którą podatnicy mogą udokumentować notą. Różnica jest zasadnicza, ale prawidłowość jej dostrzeżenia nie zawsze jest łatwa.
Przede wszystkim należy pamiętać, że celem refakturowania jest przeniesienie wyłożonych kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał. Pamiętając, że faktury są dowodami dokumentującymi sprzedaż, pierwszym pytaniem przy ewentualnym refakturowaniu kosztów jakie powinniśmy sobie zadać jest takie, czy w konkretnym przypadku mamy faktycznie do czynienia ze sprzedażą (czynnością opodatkowaną podatkiem VAT). Świadczenie podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy wykonywane jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta usługi.
Czytaj więcej na Prawo.pl:
Czytaj także:
Fot. Pixabay
Zobacz również