MANAGEMENT
Kryzys niemieckiej gospodarki pogłębia się
Niestety czarne scenariusze dla niemieckiej gospodarki, o których pisaliśmy w pierwszym tegorocznym numerze Transport Managera potwierdzają się. Faktem stają się nasze obawy, że to co się dzieje za Odrą to nie zwyczajna dekoniunktura, wynikająca niejako z naturalnych wahań gospodarczych, ale kryzys o podłożu strukturalnym. Co wcale mnie nie cieszy i nie powinno cieszyć nikogo z nas. Całe lata na „dopingu” z tanich, rosyjskich surowców energetycznych, rozdmuchany system świadczeń socjalnych i pewne cechy mentalnościowe sprawiają, że niemiecka gospodarka pogrąża się w coraz poważniejszym kryzysie.
Data publikacji: 27.08.2024
Data aktualizacji: 27.08.2024
Podziel się:

Po przeczytaniu poniższej informacji prasowej, która ukazała się na portalu: www.wnp.pl polecam lekturę dwóch artykułów z TM 1/2024, tworzących raport pt.: Niemiecka gospodarka w tarapatach”:
- „Niemcy bez dopingu”: https://transport-manager.pl/artykuly/niemcy-chory-czlowiek-europy-2
- Niemcy „Cory człowiek Europy”: https://transport-manager.pl/artykuly/niemcy-chory-czlowiek-europy
A oto fragment informacji prasowej:
Nadzieje na to, że niemiecka gospodarka wydobędzie się z zapaści, okazały się płonne. Nastroje wśród firm w Niemczech wykazują tendencję spadkową. Wskaźnik oczekiwań biznesu instytutu Ifo spadł z 87 punktów w lipcu do 86,6 punktów w sierpniu 2024 r. Oczekiwania pogorszyły się zarówno w sektorze produkcyjnym, jak i usługowym. Załamanie gospodarcze u naszych zachodnich sąsiadów będzie przekładać się na naszą gospodarkę.
- Produkt krajowy brutto Niemiec nieoczekiwanie spadł o 0,1 proc. w drugim kwartale roku, w porównaniu z kwartałem poprzednim.
- Nastroje wśród firm w Niemczech wykazują tendencję spadkową. Wskaźnik oczekiwań biznesu instytutu Ifo spadł z 87 punktów w lipcu do 86,6 punktów w sierpniu.
- Indeks Ifo stanowi wskaźnik makroekonomiczny obrazujący aktywność gospodarczą w Niemczech na podstawie kwestionariuszy dotyczących obecnej i przyszłej sytuacji gospodarczej.
Dobre prognozy nie sprawdziły się
Optymistyczne prognozy zakładające, że niemiecka gospodarka odbije się w 2024 r. po dwóch latach niemal zerowego wzrostu, nie sprawdzają się. Oczekiwany skok wydatków konsumenckich nie zmaterializował się, a sektor przemysłowy nadal boryka się z trudnościami.
– Niemiecka gospodarka coraz bardziej pogrąża się w kryzysie – powiedział w oświadczeniu prezes Ifo Clemens Fuest po publikacji najnowszych danych.
Wskaźnik oczekiwań biznesu instytutu Ifo spadł z 87 punktów w lipcu do 86,6 punktów w sierpniu. Firmy oceniły swoją obecną sytuację jako gorszą. Ponadto oczekiwania były bardziej pesymistyczne. Pogorszyły się zarówno w sektorze produkcyjnym, jak i usługowym.
Reklama
Również produkt krajowy brutto u naszych zachodnich sąsiadów nieoczekiwanie spadł o 0,1 proc. w drugim kwartale roku, w porównaniu z kwartałem poprzednim – podaje Bloombergu.
Dr Lars Gutheil, dyrektor generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej
Niemcy potrzebują odpowiedniej polityki gospodarczej, żeby móc się dalej rozwijać.
– Potrzebujemy zwiększenia zaufania konsumentów i inwestorów – a to wymaga zmiany polityki – powiedział Fuest. Dodając: – Potrzebujemy również silniejszych zachęt inwestycyjnych. Chodzi przede wszystkim o reformy strukturalne, bardziej ekspansywną politykę fiskalną i luźną politykę pieniężną.
W niemieckim przemyśle wskaźnik Ifo w sierpniu zaliczył mocny spadek. Firmy były znacznie mniej zadowolone z obecnej sytuacji biznesowej. Oczekiwania spadły do najniższego poziomu od lutego. Firmy po raz kolejny poinformowały o spadających portfelach zamówień. Szczególnie trudna jest sytuacja producentów dóbr inwestycyjnych.
W sektorze usług klimat biznesowy także jest gorszy. Ponadto nieco pogorszyła się bieżąca sytuacja biznesowa. ML
Fot. Pixabay
Zobacz również