PRAWO
Nowy dokument potrzebny do wjazdu do Wielkiej Brytanii
Od 2 kwietnia 2025 r. Wielka Brytania będzie wymagała od obywateli Unii Europejskiej nowego dokumentu – Elektronicznej Autoryzacji Podróży (ETA). Jego uzyskanie będzie kosztowało 10 funtów, a będzie ważny przez 2 lata. Natomiast od 5 marca przyszłego roku będzie można składać wnioski o wydanie tego dokumentu.
Data publikacji: 20.09.2024
Data aktualizacji: 20.09.2024
Podziel się:

Wielka Brytania wprowadzi nowy wymóg dla osób przekraczających jej granice – każdy, od kogo nie jest wymagana wiza, będzie musiał uzyskać przed przyjazdem Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA). Koszt tego dokumentu to 10 funtów. Od kwietnia przyszłego roku dotyczyć to będzie także obywateli Polski.
Kogo obejmie ETA
ETA jest przeznaczona dla obywateli państw objętych ruchem bezwizowym, przyjeżdżających do Zjednoczonego Królestwa bądź przejeżdżających przez nie tranzytem. Jej wprowadzanie zaczęło się stopniowo w zeszłym roku. Obecnie jest ona wymagana tylko od obywateli sześciu państw Rady Krajów Zatoki Perskiej. Zgodnie z opublikowanym harmonogramem obywatele tych państw pozaeuropejskich, którzy nie muszą mieć wizy, by podróżować do Wielkiej Brytanii, mogą się ubiegać o wydanie ETA od 27 listopada, zaś sam dokument będzie od nich wymagany od 8 stycznia 2025 r. Następnie system ten zostanie rozszerzony o obywateli tych państw europejskich, którzy nie muszą mieć wizy, by podróżować do Wielkiej Brytanii – co dotyczy także obywateli Polski. ETA będzie od nich wymagana od 2 kwietnia, zaś składać wniosek o jej wydanie będą mogli od 5 marca.
Dokument ważny przez dwa lata
ETA będzie ważna przez dwa lata (lub do upływu ważności paszportu) i zezwala na odbycie wielokrotnych podróży do Zjednoczonego Królestwa lub na jednorazowe pobyty do sześciu miesięcy w celach turystycznych, odwiedzin rodziny i przyjaciół, biznesowych lub na studia krótkoterminowe. Pozwala także na przyjazd do Wielkiej Brytanii na okres do trzech miesięcy w ramach ulgi wizowej dla pracowników kreatywnych; na przyjazd do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia dozwolonego płatnego zajęcia krótkoterminowego (chodzi np. o sportowców, artystów, prawników, uczestników konferencji); na tranzyt przez Wielką Brytanię, w tym bez przechodzenia przez brytyjską kontrolę graniczną. ML
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/prawo/wyjazd-do-wielkiej-brytanii-eta-wniosek-i-koszt,528980.html
Fot. Pixabay
Zobacz również