Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Raportowanie ESG o 2 lata później

PRAWO

Raportowanie ESG o 2 lata później

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o rachunkowości, o biegłych rewidentach i firmach audytorskich. Zgodnie z dyrektywą UE, planowane jest odroczenie o dwa lata obowiązku sporządzania sprawozdawczości ESG dla dużych jednostek (z drugiej tury) oraz dla małych i średnich jednostek, będących emitentami papierów wartościowych (z trzeciej tury).


Data publikacji: 16.07.2025

Data aktualizacji: 16.07.2025

Podziel się:

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (projekt deregulacyjny), przedłożone przez Ministra Finansów.

Dwuletni „oddech”

Zmiany realizują działania deregulacyjne rządu. Chodzi o odroczenie o 2 lata tzw. raportowania ESG, które dotyczy ujawniania przez firmy informacji m.in. na temat wpływu ich działalności na środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny. Rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu i ma ograniczyć nadmierne obciążenia administracyjne dla firm – szczególnie w obliczu rosnącej konkurencji ze strony przedsiębiorstw spoza Unii Europejskiej.

Jak przypomina Ministerstwo Finansów, państwa członkowskie miały obowiązek dostosowania do końca 2025 r. przepisów krajowych do dyrektywy 2025/794 w zakresie w jakim dotyczą one sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, tzw. CSRD. Dyrektywa ta wprowadziła obowiązek przedstawiania informacji o wpływie działalności jednostki na obszar środowiskowy, spraw społecznych, w tym praw człowieka oraz ładu korporacyjnego, a także wpływu tych trzech obszarów na rozwój, wyniki i sytuację jednostki (tzw. sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju lub sprawozdawczość ESG). Do raportowania zobowiązane są obecnie jednostki duże oraz małe i średnie jednostki będące emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na jednym z rynków regulowanych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także jednostki dominujące dużych grup.

3 etapy wdrażania raportowania ESG

Obowiązek raportowania po raz pierwszy zgodnie z wymogami CSRD został rozłożony na trzy etapy. W pierwszej kolejności, w 2025 r. za rok obrotowy 2024, raportują największe jednostki zainteresowania publicznego zatrudniające ponad 500 pracowników i przekraczające co najmniej jeden z progów finansowych dla jednostki dużej, a także jednostki zainteresowania publicznego stojące na czele grupy, w której zatrudnienie przekracza 500 osób oraz która przekracza co najmniej jeden z progów finansowych dla dużej grupy. Zgodnie z obecnymi regulacjami w drugiej turze, w 2026 r. za rok obrotowy 2025, miałyby zaraportować pozostałe jednostki duże i pozostałe duże grupy, natomiast w trzeciej turze, w 2027 r. za rok obrotowy 2026 – mali i średni emitenci z rynku regulowanego.

Jednakże 26 lutego 2024 r. Komisja Europejska przedstawiła pierwszy pakiet uproszczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju, tzw. Omnibus I.

Projekt ten jest obecnie procedowany na forum UE. KE zaproponowała w nim m.in. zawężenie zakresu jednostek zobowiązanych do sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. HJ

 

Czytaj więcej na Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/podatki/obowiazki-zwiazane-z-raportowaniem-esg-beda-odroczone-o-dwa-lata,532782.html

 

Fot. Pixabay

Zobacz również


Przeczytaj