MANAGEMENT, PRAWO
To już pewne: od 1 listopada rozszerzenie obowiązku SENT
Znaczące rozszerzenie obowiązku monitorowania przewozów drogowych z wykorzystaniem systemu SENT już za chwilę wejdzie w życie. W czwartek, 17 października, ustawa przewidująca nowe obostrzenia dla zagranicznych przewoźników została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że z całą pewnością od 1 listopada 2024 r. przewoźnicy mający siedzibę poza Unią Europejską będą musieli zgłaszać wszystkie realizowane w Polsce przewozy drogowe do systemu SENT.
Data publikacji: 21.10.2024
Data aktualizacji: 21.10.2024
Podziel się:

Pierwotnie zmiany te miały wejść w życie dopiero 1 stycznia 2025 r., lecz rząd postanowił przyspieszyć ten termin. Projekt nowelizacji został skierowany do Sejmu pod koniec sierpnia, a niedawno skończyły się prowadzone nad nim prace legislacyjne. Wraz z publikacją ustawy w Dzienniku Ustaw (pod poz. 1544) proces zmian w prawie się zakończył.
Jakie to ma znaczenie dla zagranicznych przewoźników?
Tym samym przewoźnicy spoza Unii Europejskiej nie mają co liczyć na opóźnienie wejścia w życie nowego obowiązku. Można już całą pewnością stwierdzić, że 1 listopada zostaną oni objęci przepisami, które wprowadzają istotne zmiany w wykonywaniu przewozów na terytorium Polski.
Nowe przepisy mogą zaskoczyć tysiące przewoźników, którzy na co dzień wykonują liczne przewozy drogowe na terytorium Polski, w tym również przewozy kabotażowe. Wielu z nich mogło jeszcze nie mieć styczności z systemem SENT, służącym dotychczas do monitorowania przewozu tzw. „towarów wrażliwych”. Teraz nowe obowiązki obejmą wszystkich przewoźników spoza UE – bez względu na charakter przewożonego towaru.
O nowym obowiązku dla przewoźników zagranicznych pisaliśmy już kilkukrotnie. Więcej na temat tych przepisów możecie Państwo przeczytać chociażby w artykule znajdującym się pod tym linkiem.
Jak się przygotować do nowego obowiązku SENT?
Przedsiębiorcy zagraniczni muszą szybko zapoznać się z nowymi obowiązkami, gdyż w razie ich naruszenia grozić im będą wysokie kary pieniężne, sięgające 12 000 złotych. Przy wykonywaniu przewozów SENT łatwo jest popełnić błędy, które mogą słono kosztować – nawet, jeżeli były niezawinione. Z tego względu warto zawczasu przygotować się na potencjalne trudności, tak aby zwiększyć szanse na uniknięcie kar pieniężnych.
Mając wieloletnie doświadczenie związane z funkcjonowaniem systemu SENT zapraszamy Państwa do zapoznania się z przygotowanym przez nas podręcznikiem, który w przystępny sposób przedstawia obowiązki związane z monitorowaniem przewozów, jak i zwraca uwagę na błędy, które przewoźnicy popełniają w praktyce. Podręcznik dostępny jest również w języku ukraińskim – do nabycia po kliknięciu w ten link. Prowadzimy również szkolenia – osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu.
Autorzy:
adwokat dr Dawid Korczyński,
prawnik Kacper Depta | PrawnicyTransportu.pl
Fot. Pixabay
Zobacz również