Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Ukraińska ustawa mobilizacyjna zaczyna obowiązywać

PRAWO

Ukraińska ustawa mobilizacyjna zaczyna obowiązywać

18 maja wchodzi w życie nowe ukraińskie prawo o mobilizacji, które wprowadza wymóg aktualizacji danych dla wszystkich poborowych w wieku 18-60 lat – w tym przebywających poza Ukrainą (w systemie elektronicznym do 17 lipca 2024 r.). Analityk Jurij Grygorenko przewiduje, iż pojawią się problemy, gdy obywatelom Ukrainy skończy się ważność dokumentów i będą ubiegać się o nie za granicą. Jeśli ich prawo jazdy straci ważność, muszą przystąpić do egzaminu w Polsce. Tymczasem wymiana prawa jazdy na polskie nie jest możliwa, ponieważ strona ukraińska nie potwierdza ważności dotychczasowych dokumentów – informuje portal www.prawodrogowe.pl .


Data publikacji: 17.05.2024

Data aktualizacji: 17.05.2024

Podziel się:

zasady-realizacji-transportow-z-pomoca-humanitarna-na-ukraine

Obywatele Ukrainy będą musieli założyć elektroniczne konto poborowego i zarejestrować się w odpowiedniej komendzie wojskowej. Jak informuje PAP konsulaty ukraińskie, w tym konsulat w Polsce, przestały przyjmować dokumenty od obywateli w wieku poborowym. Polski rząd przygotowuje zmiany do specustawy dotyczącej tej grupy uchodźców. Mają one zapobiegać przejściu do szarej strefy pracowników.

Tylko z aktualnym „biletem wojskowego”

PAP informuje, iż wezwania do wojska są doręczane osobiście, co oznacza, że nie dotyczy to obywateli przebywających za granicą. Jednakże – jak zauważa Jurij Grygorenko, główny analityk Gremi Personal – sytuacja zmienia się, gdy obywatele Ukrainy muszą załatwić sprawy w konsulacie. Cytowany Grygorenko przewiduje problemy, gdy obywatelom Ukrainy skończy się ważność dokumentów i będą ubiegać się o nie za granicą. Jeśli ich prawo jazdy straci ważność, muszą przystąpić do egzaminu w Polsce. Tymczasem wymiana prawa jazdy na polskie nie jest możliwa, ponieważ strona ukraińska nie potwierdza ważności dotychczasowych dokumentów.

PAP podkreśla, iż zgodnie z nowym prawem, obywatele Ukrainy mogą mieć dostęp do usług konsularnych tylko po zaktualizowaniu informacji o aktualnym miejscu pobytu i posiadaniu aktualnego „biletu wojskowego”, który „podbija się” w punktach poborowych po przedstawieniu wyników badań lekarskich. Spełnienie tego warunku bez powrotu na Ukrainę jest niemożliwe.

Kierowcy z egzaminem teoretycznym

Tymczasem także – jak zapisał ukraiński ustawodawca – w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw – od 17 czerwca br. wszyscy kierowcy świadczący usługi przewozu osób będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Rafał Grodzicki, kierownik Wydziału Realizacji Egzaminów Państwowych i egzaminator warszawskiego WORD zapytany o to, jakie egzaminy będą musieli oni zdawać zaznaczył, że zależy to od tego, z jakiego kraju pochodzą i czy podlegają Konwencji Genewskiej lub Konwencji Wiedeńskiej.

– Większość wymian praw jazdy będzie polegała na zdaniu egzaminów teoretycznych – powiedział Grodzicki. Podkreślił, że dotyczy to np. kierowców z Ukrainy, czy Białorusi. Dodał, że egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B można zdawać w języku polskim, angielskim, niemieckim lub ukraińskim. KL

 

Źródło: www.prawodrogowe.pl

 

Fot. Pixabay

Zobacz również


Przeczytaj