MANAGEMENT
Austria – nowe obowiązki w transporcie odpadów
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nakaz rejestracji, meldowania i archiwizacji przewozów odpadów w Austrii. Dlatego Austriackie Ministerstwo Ochrony Środowiska wysłało do 2,5 tys. firm transportowych z całej Europy otrzymało wezwania do obowiązkowego zameldowania się na portalu zgłoszeniowym dla przedsiębiorstw, które transportują odpady do, z lub przez Austrię.
Data publikacji: 13.01.2022
Data aktualizacji: 23.10.2023
Podziel się:

Obecnie na austriackim portalu rejestracyjnym jest zameldowanych ponad 4.350 firm transportowych z całej Europy z upoważnieniem do przewozu odpadów, z czego tylko około 400 polskich firm. Do końca 2021 r. nie było obowiązku rejestracji firm transportowych, które transportowały odpady. Od 1 stycznia 2022 r. jest obowiązek rejestracji i zgłaszania poszczególnych transportów w przypadku przewozu odpadów niebezpiecznych.
Rejestracje odpadów były obowiązkowe dla firm handlujących i zakładów zajmujących się recyklingiem. Z tego też powodu w bazie danych Austriackiego Ministerstwa znalazła się duża liczba firm transportowych zameldowanych przez poddawanych ścisłej kontroli handlarzy i zakłady recyklingowe, (które zobowiązane są do przekazywania wszystkich danych dla Ministerstwa i innych organów kontroli).
Z wypowiedzi austriackie Ministerstwo Ochrony Środowiska zapowiada się zwiększone kontrole w związku z dużym przyrostem handlu odpadami w ostatnich kilku latach. Nie tylko handlarze i zakłady recyklingowe są kontrolowane, ale też firmy transportujące odpady będą od tego roku ściśle kontrolowane – policja, celnicy i inne organy kontroli mają dostęp do bazy danych. Jeżeli firma transportowa nie jest zarejestrowana w bazie danych, wówczas policjant może ukarać mandatem.
– W obecnej chwili nie mieliśmy jeszcze przypadku nałożenia kary za brak rejestracji i nie znamy praktyk wysokości kar. Z prawa wynika, że kary mogą być do 600,-€ dla kierowcy i do 3.400,-€ dla firmy mówi Andrzej Adamczyk z firmy HGA z Wiednia.
Kto jest zobowiązany do rejestracji? Wszystkie firmy transportowe, które transportują odpady z listy tzw. zielonej.
Kto jest zobowiązany do rejestracji przed załadunkiem wszystkich pojedynczych transportów z podaniem: rodzaj towaru, kodu towaru, ilość, miejsce załadunku, miejsce rozładunku, rozładowca itd. itp. – wszystko w języku niemieckim? Wszystkie firmy transportowe, które przewożą odpady niebezpieczne.
Ile lat należy przechowywać dokumentacje w archiwum na przypadek kontroli? 7 lat – wprowadzenie wszystkich dokumentów transportowych na portal Ministerstwa daje możliwość dokonania kontroli przez Ministerstwo, celników, policje etc. bez konieczności wezwania do przedłożenia dokumentacji w języku niemieckim. W przypadku transportu odpadów niebezpiecznych jest obowiązek nie tylko rejestracji, ale też wprowadzenia wszystkich dokumentów z pojedynczych transportów.
Pomocą z realizacji tych formalności służy firma HGA (www.hga.com.at ).
– W przypadku potrzeby pomocy w wyżej wymienionym temacie firma HGA prosimy pisać w odpowiedzi na tego maila z adnotacją: „potrzebujemy rejestrację” lub „potrzebujemy rejestrację i pojedyncze zgłoszenia transportu odpadów niebezpiecznych” – mówi Andrzej Adamczyk. ML
Źródło: www.hga.com.at
Zobacz również