PRAWO
Fundacja rodzinna z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców
Wiele pisaliśmy w Transport Managerze o korzyściach płynących z utworzenia fundacji rodzinnej. Prawnicy z Kancelarii Prawnej FilipiakBabicz opisywali w kilku artykułach, w jaki sposób ta forma prawna zapewnia bezpieczeństwo biznesu i pomnaża majątek wielopokoleniowych właścicieli. Po dwóch latach od wprowadzenia przez polski system prawny tej możliwości, czas na małe podsumowanie.
Data publikacji: 22.05.2025
Data aktualizacji: 22.05.2025
Podziel się:

Dane nie kłamią – instytucja się przyjęła. Zainteresowanie fundacją rodzinną przekroczyło wszelkie przewidywania:
- złożono już ponad 3 925 wniosków o rejestrację (dane na 9 maja br.)
- wpisano do rejestru 2 667 fundacji rodzinnych (dane na 9 maja br.)
- wydano ponad 150 pozytywnych interpretacji podatkowych, 3 opinie zabezpieczające oraz 5 razy szef Krajowej Administracji Skarbowej odmówił (ostatnio 5 maja br.) wydania opinii zabezpieczającej, a sądy administracyjne wydały ponad 40 orzeczeń – w zdecydowanej większości korzystnych dla fundatorów.
Nie zwlekaj – zabezpiecz majątek Twojej rodziny
– Fundacja rodzinna nie jest chwilowym trendem. Jest brakującym ogniwem polskiego systemu prawnego, które umożliwia skuteczne i bezpieczne planowanie sukcesji. Pozwala uniknąć chaosu po śmierci właściciela firmy, zabezpiecza interesy rodziny i zapewnia trwałość majątku. Dziś warto zadać sobie pytanie nie, czy warto, ale raczej, czy mamy czas i komfort, żeby dłużej zwlekać z decyzją – pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny, wspólnik kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.
Gdy 22 maja 2023 r. weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej, w przestrzeni publicznej pojawiało się pytanie, czy to realne narzędzie w procesach sukcesji, czy tylko ładnie opakowany eksperyment prawny? Dziś, dwa lata później, mamy wystarczająco dużo danych, by zdecydowanie odpowiedzieć na to pytanie – fundacja rodzinna to rozwiązanie, które w Polce nie tylko działa, ale cieszy się coraz większa popularnością.
Lepiej późno niż wcale
Polska przedsiębiorczość rodzinna to jeden z największych sukcesów transformacji lat 90. XX wieku. To ok. 830 tys. firm, które zbudowano od podstaw – często bez kapitału, bez know-how, ale z ogromną determinacją. Dziś te firmy zatrudniają setki tysięcy pracowników i wytwarzają ponad 50 proc. PKB.
Co więcej, firmy te dochodzą do przełomowego i kluczowego dla nich momentu – zaplanowania, a przede wszystkim wdrożenia projektu sukcesji. Zbudowanie struktur opartych o rodzinę, ale także o zaufanych pracowników, która będzie nie tylko kumulowała budowany przez dekady majątek rodzinny, ale przede wszystkim go w sposób zrównoważony rozwinie, to strategiczny cel, ale również wyzwanie, z jakim zmaga się biznes rodzinny nad Wisłą.
I to właśnie fundacja rodzinna, umożliwiająca funkcjonowanie wielopokoleniowych firm rodzinnych w krajach, takich jak: Niemcy, Austria, Szwajcaria czy Liechtenstein, jest rozwiązaniem niezastąpionym. W Polsce wprowadzono ją z opóźnieniem, ale najważniejsze, że to zrobiono. KJ
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/fundacja-rodzinna-po-dwoch-latach,533043.html
Fot. Pixabay
Zobacz również