Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Drugie spotkanie ws. udziału polskich przewoźników w rynku transportu drogowego Ukrainy

MANAGEMENT

Drugie spotkanie ws. udziału polskich przewoźników w rynku transportu drogowego Ukrainy

Do 1 marca polscy przewoźnicy drogowi zawiesili strajk, połączony z blokadami przejść granicznych na granicy z Ukrainą, protestując przeciwko swobodnemu dostępowi ukraińskich firm transportowych do polskiego rynku. Nowo powołany rząd RP zobowiązał się do uregulowania tej kwestii, a polscy przewoźnicy dali mu na to czas do końca lutego. Dlatego też 5 lutego 2024 r. odbyło się II posiedzenie polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. udziału polskich przewoźników w rynku transportu drogowego Ukrainy.


Data publikacji: 08.02.2024

Data aktualizacji: 08.02.2024

Podziel się:

zasady-realizacji-transportow-z-pomoca-humanitarna-na-ukraine

Wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz i wiceminister ds. transportu Ukrainy Serhiy Derkach wzięli udział w posiedzeniu. Podczas spotkania omówiono aktualny stan realizacji ustaleń po rozmowach ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka z wicepremierem Ukrainy Oleksandrem Kubrakovem w Warszawie oraz podsekretarza stanu Pawła Gancarza z wiceministrem ds. transportu Ukrainy Serhiyem Derkachem w Kijowie, które dotyczyły postulatów polskich przewoźników.

Było to to kolejne spośród licznych spotkań przedstawicieli polskiego kierownictwa resortu infrastruktury ze stroną ukraińską od momentu podpisania przez reprezentantów przewoźników porozumienia, na podstawie którego strona społeczna zaprzestała protestów do 1 marca 2024 r. Celem gremium jest wypracowanie realnych rozwiązań, ukierunkowanych na zwiększenie udziału polskich przewoźników w rynku transportu drogowego Ukrainy, a także omówienie możliwych zmian do umowy liberalizującej transport drogowy pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą.

Omawiając bieżącą sytuację, wiceminister Gancarz zaznaczył, że powrót polskich i europejskich pojazdów ciężarowych z Ukrainy przez przejścia graniczne wciąż trwa nadmiernie długo i wyraził oczekiwanie poprawy sytuacji przepływów transgranicznych – głównie ułatwienia powrotu z Ukrainy do Unii Europejskiej ciężarówek bez ładunku. Wiceministrowie uzgodnili wspólną wizytację wybranych przejść granicznych, zarówno po stronie ukraińskiej, jak i polskiej, w celu zbadania sytuacji na miejscu. Podczas spotkania zostały także przedstawione polskie propozycje zmian do umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów, której celem jest wprowadzenie sprawiedliwych i równych zasad dla wszystkich stron. TR

 

Źródło: www.gov.pl

 

Fot. Pixabay

Zobacz również


Przeczytaj