FINANSE
Maleje dynamika wzrostu płac
Stabilizacja pensji, bez większych zmian w górę ani w dół, będzie dominującym trendem tak w branży transportowej i logistycznej, jak i w większości innych sektorów, jednak w TSL skala planowanych podwyżek jest najmniejsza. Deklaruje je niespełna 24 proc. badanych firm.
Data publikacji: 05.05.2025
Data aktualizacji: 05.05.2025
Podziel się:

Ponad 28 proc. firm ma w planach podwyżki płac w nadchodzącym kwartale — podano w raporcie o rynku pracy, zaprezentowanym przez GI Group. Wprawdzie rok temu było to 25,7 proc., ale badania Narodowego Banku Polskiego wskazują na malejącą skalę podwyżek w polskiej gospodarce. To ważne informacje w kontekście ulżenia presji inflacyjnej.
Pojawili się i tacy, którzy redukują wynagrodzenia
Jednocześnie z blisko 60 proc. do niespełna 53 proc. spadł odsetek przedsiębiorstw zamierzających utrzymać pensje na dotychczasowym poziomie.
– Widać więc delikatne odbicie, jeśli chodzi o podwyżki w porównaniu do dwóch poprzednich lat, nie są to jednak znaczące zmiany. Tym bardziej że rosnący odsetek firm deklarujących redukcję wynagrodzeń (4,5 proc., o 1,4 pkt proc. więcej niż rok temu) częściowo niweluje pozytywne tendencje – napisano w raporcie.
Jednak wszelkie miary wskazują, że presja płacowa w polskiej gospodarce obniża się. Na przykład spada tempo wzrostu wynagrodzeń. Kilka dni temu poznaliśmy nowe dane w tym zakresie. Tempo wzrostu średnich wynagrodzeń w marcu zmalało do 7,7 proc. rok do roku z 7,9 proc. w lutym. Dla porównania przez poprzednie trzy lata było niemal nieprzerwanie dwucyfrowe, w niektórych miesiącach dochodziło do 14 proc.
Najchętniej podnoszą płace małe firmy
Z raportu wynika, że podwyżki wynagrodzeń najczęściej planują najmniejsze firmy, które w ten sposób starają się przyciągnąć i zatrzymać pracowników. Na wzrost pensji mogą liczyć przede wszystkim osoby zatrudnione w handlu, usługach oraz przemyśle – w tych sektorach co trzecia firma planuje podwyżki płac w najbliższym kwartale, aczkolwiek to utrzymanie dotychczasowych poziomów wynagrodzeń będzie powszechniejszą praktyką, zwłaszcza w sektorze przemysłowym. ML
Źródło: www.businessinsider.pl
Fot. Pixabay
Zobacz również