Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Obowiązki przedsiębiorców importujących dobra kultury do UE - po nowemu

PRAWO

Obowiązki przedsiębiorców importujących dobra kultury do UE - po nowemu

28 czerwca wchodzą w życie przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/880 z 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wprowadzania i przywozu dóbr kultury. DC MF informuje, że tzw. „zasada ogólnego zakazu”, o której mowa w art. 3 ust. 1 tego rozporządzenia, obowiązuje już od 28 grudnia 2020 r.


Data publikacji: 01.07.2025

Data aktualizacji: 01.07.2025

Podziel się:

W rozporządzeniu określono warunki wprowadzania dóbr kultury oraz warunki i procedury przywozu dóbr kultury z myślą o ochronie dziedzictwa kulturowego ludzkości oraz zapobieganiu nielegalnemu handlowi dobrami kultury, w szczególności w przypadku gdy taki handel mógłby przyczynić się do finansowania terroryzmu. Rozporządzenie to nie ma zastosowania do dóbr kultury, które powstały lub zostały odkryte na obszarze celnym UE.

Konieczne zezwolenie

Rozporządzenie przewiduje obowiązek, w zależności od charakterystyki danego dobra kultury, uzyskania pozwolenia na przywóz (ang. ICGL), złożenia oświadczenia importera (ang. ICGS) lub wprowadzenia ogólnego opisu przywożonych dóbr (ang. ICGD). Wszystkie te czynności, łącznie z wydawaniem samych pozwoleń na przywóz, realizowane będą w elektronicznym module ICG (Import of Cultural Goods) w systemie Traces.NT, który został uruchomiony 28 czerwca 2025 r.

Najważniejsze zmiany:

  • obowiązek uzyskania pozwolenia – dla kategorii dóbr kultury, o których mowa w części B załącznika do rozporządzenia (np. obiekty starsze niż 250 lat, pochodzące z wykopalisk archeologicznych), wymagane będzie pozwolenie wydane przez właściwy organ państwa członkowskiego, w którym dobra zostaną po raz pierwszy objęte procedurą celną (w Polsce: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego);
  • obowiązek złożenia oświadczenia importera – dotyczy kategorii dóbr kultury wymienionych w części C załącznika (np. kolekcji zoologicznych i botanicznych, monet, przedmiotów o wartości etnograficznej, obrazów, rzeźb, manuskryptów i książek), które są starsze niż 200 lat i mają wartość co najmniej 18 tys. euro.

Integracja środków ochronnych

W celu zapewnienia możliwości sprawowania nadzoru w ramach nowych regulacji na poziomie Komisji Europejskiej dokonano integracji właściwych środków kontrolnych dla przywozu dóbr kultury w systemie Taric (w Polsce: ISZTAR). Wprowadzono nowy środek kontrolny wraz z warunkami i przypisami: Typ środka 734 Kontrola importu dóbr kultury.

 

Dodatkowe informacje na temat nowych regulacji w zakresie przywozu dóbr kultury można uzyskać na stronie:

https://puesc.gov.pl/aktualnosci?p_p_id=seaplfptlnewspublisher_WAR_seaplfptlnewspublisher&p_p_lifecycle=0&_seaplfptlnewspublisher_WAR_seaplfptlnewspublisher_action=showArticle&_seaplfptlnewspublisher_WAR_seaplfptlnewspublisher_articleId=738742720

 

lub Narodowego Instytutu Dziedzictwa : https://nid.pl/en/przywoz/

 

Źródło: www.puesc.gov.pl

 

Fot. Pixabay

Zobacz również


Przeczytaj