MANAGEMENT
Sprawozdawczość ESG nadciąga
Polska wdrożyła dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), która weszła w życie 5 stycznia 2023 r. Nowe regulacje wprowadzają obowiązek raportowania informacji dotyczących wpływu działalności przedsiębiorstw na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG). Sprawa dotyczy również firm transportowych.
Data publikacji: 03.12.2024
Data aktualizacji: 03.12.2024
Podziel się:
Tymczasem Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę CSRD, ale firmy nie są przygotowane do raportowania emisji dwutlenku węgla. Za brak danych zarządom firm grożą ogromne kary.
Ministerstwo Finansów uspokaja, że obowiązek sprawozdawczości będzie wprowadzany stopniowo. Pierwszą grupę stanowią największe jednostki, które już mają doświadczenie w sprawozdawczości ESG. W dalszej kolejności obowiązek raportowania, w uproszczonym zakresie, obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, które są emitentami.
MF dodaje, że duża część przedsiębiorstw zobowiązanych do sporządzania sprawozdawczości ESG będzie miała możliwość zwolnienia w przypadku ujęcia ich w sprawozdawczości skonsolidowanej, sporządzanej przez jednostkę dominującą.
– Docelowo będzie to grupa ok. 4000 podmiotów w Polsce. Należy jednak pamiętać, że dane dużym podmiotom będą dostarczać ich dostawcy, ponieważ raportowanie dotyczy wpływu w całym łańcuchu wartości – zaznacza Marta Szymborska, członkini zarządu/Co-CEO GS1 Polska. ML
Źródło: Ministerstwo Finansów i GS1
Fot. Pixabay
Zobacz również