PRAWO
Zakaz przewozów w Polsce dla firm z kapitałem białoruskim i rosyjskim
2 sierpnia weszły w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi. Dotychczas obowiązujący zakaz wykonywania przewozów przez przedsiębiorstwa z siedzibą w Białorusi zostanie rozszerzony. Zgodnie z nowymi przepisami również przedsiębiorstwa unijne, które w co najmniej 25 proc. są własnością białoruskiej osoby fizycznej lub prawnej, nie będą mogły już podejmować transportu drogowego towarów w Unii, również w odniesieniu do tranzytu.
Data publikacji: 06.08.2024
Data aktualizacji: 06.08.2024
Podziel się:

Zakaz ten nie będzie miał zastosowania do przedsiębiorstw transportu drogowego będących własnością osób posiadających podwójne obywatelstwo lub obywateli białoruskich posiadających zezwolenie na pobyt czasowy lub stały w państwie członkowskim.
Kontrole struktury własnościowej
Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym – na ich żądanie – swojej struktury własnościowej. Od 26 lipca br. analogiczne zasady obowiązują już w odniesieniu do przedsiębiorstw transportu drogowego, które w co najmniej 25 proc. są własnością rosyjskiej osoby fizycznej lub prawnej.
Kwestia struktury własnościowej przedsiębiorstwa będzie analizowana w toku kontroli transportu drogowego przez wszystkie uprawnione organy, określone w art. 89 ustawy o transporcie drogowym, w tym funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.
W kraju i na granicy
Przedsiębiorcy prowadzący działalność transportową powinni liczyć się z koniecznością przedstawienia dokumentów potwierdzających strukturę własnościową, zarówno w trakcie przewozu, jak i podczas kontroli w przejściach granicznych. O nowych sankcjach UE w obszarze transportu drogowego informowało również Ministerstwo Infrastruktury – link do komunikatu: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/sankcje-ue-w-obszarze-transportu-drogowego-uszczelnione
Źródło: Ministerstwo Finansów
Fot. Pixabay
Zobacz również